Hur du börjar köra SUPERMOTO - GUIDE -
Här kommer en liten guide med tips och trix för dig som är sugen på att köra supermoto på bana.
Här kommer en liten guide med tips och trix för dig som är sugen på att köra supermoto på bana.
Hej,
till fredagens tävling i Karlskoga har vi uppdaterat tidsschemat så det börjar senare så nu har alla möjlighet att hinna att komma och köra. :)
Det kommer se ut ungefär så här:
Tidsschema
14.30 – 15.30 Besiktning/anmälan
15.30 – 15.45 Förarmöte på startplattan
16.00 Fri träning Open 20 min
16.25 Fri träning Elit 20 min
16.55 Tidskval Open 15 min
17.15 Tidskval Elit 15 min
Paus
18.05 Heat 1 Open <10 min
18.20 Heat 1 Elit <12 min
18.55 Heat 2 Open <10 min
19.10 Heat 2 Elit <12 min
19.45 Heat 3 Open <10 min
20.00 Heat 3 Elit <12 min
Så in och anmäl er nu, ni vill väl inte ge era motståndare på lördagen fördelen av att ha tjuvtränat dagen innan. ;)
http://www.svemo.se/SuperMoto/
![]()
Känner du att du inte har lust att klicka in på supermotosweden varje gång du ska kolla när det går ett race ? Ingen fara , eftersom vi använder oss av googles kalender till Racekalendern så kan du enkelt synka den till din mobiltelefon eller din egen googlekalender

Nu är även Tävlingarna i karskoga öppna för anmälan.
http://www.svemo.se/sv/Grenar/SuperMoto/Nyheter/SMSupermoto2013/
I dagsläget är anmälan öppen endast för SM-deltävling 1 (Östhammars MK)
Nu är vi äntligen på plats på mässan och vi kommer uppdatera hela helgen med lite bilder från montern och mässan i stort. kom och hälsa på oss i montern och få klistermärken till din bil och visa ditt stöd.
Superstafetten 2013!
12e Maj 2013 kl 11.00 gick starten av Sveriges första Superstafett, på Borås Motorstadion.
Tävlingen är ett nytänkt koncept där supermotarder tillsammans med motocross och endurohojar ska tävla emot varandra på samma bana med lika förutsättningar. Kort sagt en sammanlänkad
bana innehållandes gokart, motard, cross och endurobanor samt grusvägar etc tvärs över hela motorstadion. Tävlingen går till så att i lag om två tävlande i varje lag ska förarna använda en transponder som stafettpinne och fullfölja så många varv som möjligt på tre timmar.

I helgen som var hölls Valborglägret i Örebro. VI tänkte att vi skulle dela med oss av lite bilder som vi har fått inskickade från deltagare
Michael Thomsen i Norge vill meddela detta till förarna i Sverige: Er det förare från Sverige som är intresserade av och köra här i Norge med oss kontaktar dem bara mig så ordnar jag resten.
På e-mail :
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
eller på mobil : +4797737895.